Each year, the Royal St. John’s Regatta Committee kicks off the rowing season with the first on-pond event of the year. Happening on Saturday, June 22 (weather permitting) the Discovery Day races will give rowers the first taste of competition on Quidi Vidi Lake in a fun, informal way.

green FLAGLast Updated: 3:29pm - Sep 26, 2019
Discovery Day Regatta Staff

The call for races will happen at 6:00 a.m., this is when the decision is made on if the event is going ahead. There are several factors which determine this decision, most importantly, the weather. Follow along for current weather conditions, using our weather station! Shortly after 6:00 a.m., the decision will be announced on our website and social media.

Please ensure your team has arrived and ready to row 30 minutes prior to scheduled time.

Time Trials Prep
Hustle Race
Regatta Shell Footing
2019 Discovery Day Regatta
2019 Discovery Day Regatta

2019 Discovery Day Regatta Schedule and Results

Race #1                                               Category: Senior Female 1                                  Time: 8:00 a.m.
Stake Stake 1 Stake 2 Stake 3 Stake 4 Stake 5
Crew Hyflodraulic Limited The Cahill Group Steers Insurance Pouch Cove
Pharmacy
Dawe and Burke
Time 5:17.50 5:29.30 5:27.97 5:45.74 5:47.51
Place 1 3 2 4 5
Winning Crew Hyflodraulic Limited

 

Race #2                                               Category: Senior Female 2                                  Time: 8:20 a.m.
Stake Stake 1 Stake 2 Stake 3 Stake 4 Stake 5
Crew First General A Fitness India Gate PF Collins
Time 6:13.04 6:52.90 6:05.85 6:34.84
Place 2 4 1 3
Winning Crew India Gate

 

Race #3                                               Category: Senior Male 1                                  Time: 8:40 a.m.
Stake Stake 1 Stake 2 Stake 3 Stake 4 Stake 5
Crew Fine Strokes NTV Smith Stockley
Time 9:34.47 9:44.77 10:21.68
Place 1 2 3
Winning Crew Fine Strokes

 

Race #4                                              Category: Senior Male 2                                  Time: 9:00 a.m.
Stake Stake 1 Stake 2 Stake 3 Stake 4 Stake 5
Crew Madsen Group Piatto Pizzeria Geotech Services Ricanna Pertoleum Consulting Team Broken Earth M5
Time 12:57.00 11:36.50 11:49.90 10:29.20 11:46.20
Place 5 2 4 1 3
Winning Crew Ricanna Pertoleum Consulting

 

Race #5                                               Category: Senior Female 3                              Time: 9:20 a.m.
Stake Stake 1 Stake 2 Stake 3 Stake 4 Stake 5
Crew Atlantic Towing Veuve Clicquot Universal Corporate Wear Ladies Stewart McKelvey Key Assets
Time 5:58.20 6:13.40 6:28.80 6:17.30 7:22.90
Place 1 2 4 3 5
Winning Crew Atlantic Towing

 

Race #6                                              Category: Senior Female 4                                  Time: 9:40 a.m.
Stake Stake 1 Stake 2 Stake 3 Stake 4 Stake 5
Crew Speuata Security United Steel Workers Hazmasters Avalon Animal Hospital
Time 8:34.60 7:17.50 6:25.70 6:44.20
Place 4 3 1 2
Winning Crew Hazmasters

 

Race #7                                               Category: Senior Male 3                              Time: 10:00 a.m.
Stake Stake 1 Stake 2 Stake 3 Stake 4 Stake 5
Crew Callahan’s Contracting NF Power Smith Stockley Lakers Newfoundland Herald Jenn’s Crew
Time 12:09.10 10:48.09 12:15.97 11:48.02 12:22.31
Place 3 1 4 2 5
Winning Crew NF Power

 

Race #8                                               Category: Senior Female 5                            Time: 10:20 a.m.
Stake Stake 1 Stake 2 Stake 3 Stake 4 Stake 5
Crew Domino’s Ladies The Telegram/Robin’s Donuts Sisters in Fitness Rowing Crew Premium Waste Services Avara FAST RNs
Time 6:37.30 7:18.98 6:33.32 6:49.42 7:35.29
Place 2 4 1 3 5
Winning Crew Sisters in Fitness Rowing Crew

 

Race #9                                               Category: Senior Female 6                                  Time: 10:40 a.m.
Stake Stake 1 Stake 2 Stake 3 Stake 4 Stake 5
Crew CNA Yetmans Shingles Ltd. Ziggy Peel Good’s
Time 7:32.51 6:25.35 6:51.70
Place 3 1 2
Winning Crew Yetmans Shingles Ltd.

 

Race #10                                               Category: Senior Female 7                                 Time: 11:00 a.m.
Stake Stake 1 Stake 2 Stake 3 Stake 4 Stake 5
Crew Yoga Therapy NL Island Insulation Kvaerner Kennedy Cleaning Services
Time 6:34.37 7:33.02 6:24.21 5:58.86
Place 3 4 2 1
Winning Crew Kennedy Cleaning Services

 

Race #11                                               Category: Senior Female 8                                Time: 11:20 a.m.
Stake Stake 1 Stake 2 Stake 3 Stake 4 Stake 5
Crew Triple E Painters Astro Roofing Rowing Crew
Time 1 2
Place 6:43.26 8:04.33
Winning Crew Triple E Painters

 

Race #12                                               Category: Midget Female                               Time: 11:40 p.m.
Stake Stake 1 Stake 2 Stake 3 Stake 4 Stake 5
Crew Tim Hortons/Caul’s/Sam
Roberts Cement Finishing
O’Leary Stables Smith Stockley
Time 8:48.80 6:46.80 6:34.70
Place 3 2 1
Winning Crew Smith Stockley

 

Race #13                                               Category:Midget Male     Time: 1:00 p.m.
Stake Stake 1 Stake 2 Stake 3 Stake 4 Stake 5
Crew Hearn Distributing  Lamb’s Rum
Time 10:56.40 10:31.03
Place 2 1
Winning Crews Lamb’s Rum

 

Race #14                                              Category: Midget Female 2     Time: 1:20 p.m.
Stake Stake 1 Stake 2 Stake 3 Stake 4 Stake 5
Crew Devonian Coast Midget Girls Orthodontics Associates Black & McDonald
Time 7:55.26 7:36.16 7:04.14
Place 3 2 1
Winning Crew Black & McDonald

 

Race #15                                               Category: Junior Female/ Intermediate Female                       Time: 1:40 p.m.
Stake Stake 1 Stake 2 Stake 3 Stake 4 Stake 5
Crew Keep Cool Refrigeration St. Bons Girls Martins Surveys Harold Hotel
Time 6:31.61 7:18.47 6:28.30 6:09.38
Place 3 4 2 1
Winning Crew Harold Hotel

 

Race #16                                               Category: Midget Female 3            Time: 2:00 p.m.
Stake Stake 1 Stake 2 Stake 3 Stake 4 Stake 5
Crew Wedgewood Physiotherapy/
Power Conditioning
John Callahan Hanlon
Realty
Boulder
Books/McDonald’s
Home Hardware
Vital Air-RTS
Time 6:27.00 7:07.74 7:03.59 7:27.04
Place 1 3 2 4
Winning Crew Wedgewood Physiotherapy/Power Conditioning

 

Race #17                                               Category: Midget Male 2                  Time: 2:20 p.m.
Stake Stake 1 Stake 2 Stake 3 Stake 4 Stake 5
Crew Hickman Chrysler Dodge Jeep Ram Western Start Trucks Crosbie Engineering Wilkins Auto Repair
Time 5:31.52 6:07.70 5:54.11 6:09.98
Place 1 3 2 4
Winning Crew Hickman Chrysler Dodge Jeep Ram

 

Race #18                                               Category: Midget Male 3                    Time: 2:40 p.m.
Stake Stake 1 Stake 2 Stake 3 Stake 4 Stake 5
Crew TargaNL Newfound Cabs
Time 6:19.73 6:04.69
Place 1 2
Winning Crew Newfound Cabs

 

Race #19                                              Category: Squirt Female                   Time: 3:00 p.m.
Stake Stake 1 Stake 2 Stake 3 Stake 4 Stake 5
Crew Martin Surveys Universal Corporate Wear Squirts
Time 4:19.68 3:17.81
Place 2 1
Winning Crew Universal Corporate Wear Squirts

 

Race #20                                               Category: Squirt Female 2                 Time: 3:20 p.m.
Stake Stake 1 Stake 2 Stake 3 Stake 4 Stake 5
Crew RBC Rowing Raptors Action Insurance Outer Cove Tacten Industrial Services Matrix Construction
Time 3:43.80 3:45.25 3:24.98 3:25.60
Place 3 4 1 2
Winning Crew Outer Cove Tacten Industrial Services

 

Race #21                                               Category: Squirt Male                  Time: 3:40 p.m.
Stake Stake 1 Stake 2 Stake 3 Stake 4 Stake 5
Crew Madsen Group John’s Boys
Time 4:29.82 3:27.19
Place 2 1
Winning Crew John’s Boys