From champions of the past to our latest record breakers, you’ll find them below. Each name is a testament to the spirit of sportsmanship that embodies the Royal St. John’s Regatta.

red FLAGLast Updated: 3:29pm - Sep 24, 2018
Royal Visit

The Royal St. John’s Regatta Committee

The Regatta Committee is comprised of approximately 50 volunteers from various professional sectors. Governed by the Constitution, these volunteers organize and execute the Regatta each year.

  • 1915 - 1918
  • 1919
  • 1920
  • 1921
  • 1922
  • 1923
  • 1924
  • 1925
  • 1926
  • 1927
  • 1928
  • 1929

1915 – 1918

NO REGATTAS HELD DUE TO WORLD WAR I

1919

Amateur Race: Guard – 10:55 4/5
Cox: Levi Rogers Stroke: P. Brown
W. Greene, J. Bindon, A. Abbott, W. Morrissey,. W. Bemister

Press Race: Cadet – Herald – 12:05
Cox: S. Goudie Stroke: E. Penney
J. Aspeal, J. Quinn, L. Buckley, J. Byrne, C. Thompson

Football Race: Guard – C.E.I. – 11:17
Cox: J. Boone Stroke: T. Noseworthy
E. Chafe, M. Churchill, W. Drover, R. Stick, E. Churchill

Tradesmen’s Race: Cadet – 10:52 1/5

Cox: P. Browne Stroke: B. Forsey
M. Walsh, E. Brophy, H. Skinner, J. Hackett, S. Madden

Mercantile Race: Guard – Bowring’s – 10:52 1/5
Cox: J. Boone Stroke: A. Wight
J. Sacrey, H. Barnes, R. Field, H. Whitten, F. Harvey

Army-Navy Race: Nellie R. – 10:05 3/5
Cox: A. Snow Stroke: B. Forsey
H. Pitcher, M. Walsh, A. Hannaford, S. Skiffington, A. Hennebury

Fishermen’s Race: Cadet – Logy Bay – 9:32 1/5
Cox: J. Nugent Stroke: J. O’Donnel
J. Carrigan, P. Malone, J. Deveaux, J. Dwyer

Labourer’s Race: Guard

Cox: J. Cooper Stroke: R. Clance
L. Power, J. Mallard, G. Williams, P. Johnston, H. Walsh

Truckmen’s Race: Cadet – Central Truckers – 9:35 4/5
Cox: S. Goudie Stroke: W. Field
J. Mercer, T. Kearsey, T. Picco, J. Malone, C. Donnelly.

Factory Race: Cadet – Imperial Tobacco – 10:18 1/5
Cox: S. Goudie Stroke: S. Parrell
N. Flemming, J. Noseworthy, W. Drover, C.M. McKay, W. Bransfield

Juvenile Race: Cadet – Logy Bay – 10:11

Championship Race: Guard – Flatrock – 9:41 4/5
Cox: P. Browne Stroke: J. Cochcrane
W. Bulger, P. Maher, E. Everson, P. Hickey, W. Everson

1920

No publication of crews

1921

No publication of crews

1922

Amateur Race: Cadet – 10:49 3/5
Cox: T. Hallet Stroke: A. Martin
J. M. Tobin, M. Cashin, R. Martin, B. Martin, A. Howlett

Tradesmen Race: Cadet – 10:43 1/5
Cox: P. Browne Stroke: M. Walsh
H. Skinner, B. Hart, J. Hackett, H. Ennis, S. Madden

Football Race: Cadet – C.E.I. 11:22 2/5
Cox: J. Boone Stroke: T. Noseworthy
W. Drover, A. Smith, P. LeMessurier, B. Winsor, Ern Churchill

Mercantile Race: Guard – O. Knowlings – 10:32 1/5
Cox: Levi Rogers Stroke: W. Penney
F. Brown, H. Coultas, A. Miller, B. Walsh, H. Hawkins

Labourers’ Race: Blue Peter – Cold Storage
Cox: J. Billard Stroke: B. Gordon
B. Burt, S. Madden, J. Yetman, F. Wheeler, J. Carter

Fishermen’s Race: Cadet – Outer Cove – 10:22 1/5
Cox: J. Nugent Stroke: M. Power
D. Hickey, D. Houston, J. Coady, S. Power, N. Power

War Veterans Race: Nellie R – Portugal Cove Navy
Cox: Wm. Hibbs Stroke: W. Mitchell
S. King, C. Mitchell, F. Mitchell, E. Churchill, R. Somerton

Truckmen’s Race: Nellie R – St. Joseph’s – 10:25 2/5
Cox: Levi Rogers Stroke: Tom Kearsey
G. Clooney, W. Martin, J. Breen, J. Malone, W. Thomas

Factory Race: Nellie R – Reid Newfoundland Co. – 10:30 1/5
Cox: Levi Rogers Stroke: G. Squires
A Burton, L. Pike, R. Jeans, P. Coxsworthy, J. Moore

Intermediate Fishermen’s Race: Cadet – Logy Bay – 10:53
Cox: P. Brown Stroke: M. Roach
J. Roach, J. O’Donnell, W. O’Donnell, J. Burke, D. Devereaux

Intermediate Race: Blue Peter – Southside – 10:54

Championship Race: Cadet – Outer Cove – 9:40
Cox: J. Nugent Stroke: M. Power
D. Hickey, D. Houston, J. Coady, S. Power, N. Power

1923

Amateur Race: Mary – 10:27
Cox: Levi Rogers Stroke: P. Brown
J. Caul, J. Tobin, A. Gaulton, B. Peddigrew, J. Bell

Tradesmen’s Race: Cadet – 10:14 1/5

Cox: Phil Brown Stroke: M. Walsh
S. Madden, H. Ennis, J. Griffen, J. Kennedy, W. Caul

Truckmen’s Race: Nellie R. – St. Joseph’s – 10:13 2/5
Cox: P. Brown Stroke: T. Kearsey
G. Clooney, N. Barnes, M. Walsh, W. Martin, J. Lambert

Juvenile Race: Mary – East End – 11:26
Cox: C. Wiseman Stroke: S. Brewer
C. Rich, W. Ralph, H. Gardner, F. Warren, R. Critch

Mercantile Race: Cadet – Bowring Bros. – 10:54 4/5
Cox: J. Hussey Stroke: A. Wight
A. Feaver, W. Feaver, W. Roberts, R. Harvey, Stan Grimes

Intermediate Race: Cadet – St. Bon’s – 10:42 3/5
Cox: P. Brown Stroke: J. Dunphy
J. Howlett, R. Halley, T. Brownrigg, G. Halley, A. Collins.

Senior Football Race: Cadet – C.C.C. – 10:50 1/5
Cox: Levi Rogers Stroke: W.Caul
E.Kavanagh, J. Reardigan, J. Canning, M. Flynn, R. Walsh

Labourers Race: Cadet – St. Joseph’s – 10:21
Cox: P. Brown Stroke: H. Burt
F.Burt, E. Tilley, W. Earles, H. Strange, T. Halley

Factory Race: Nellie R. – Brehm Manufacturing – 10:50 2/5
Cox: E. Skiffington Stroke: T. Kearsey
P. Furlong, J. Johnson, E. Barnes, S. Cahill, J. Hollohan

Intermediate Fishermen’s Race: Guard – Portugal Cove – 10:54
Cox: P. Brown Stroke: R. Allan
A. Mitchell, A. King, R. Mitchell, G. Churchill, J. Harding

Fishermen’s Race Cadet – Outer Cove – 9:47
Cox: J. Nugent Stroke: J. Rourke
J. Doran, W. Doran, J. Power, W. Power, P. Kinsella

Championship Race: Cadet – Outer Cove – 9:49 2/5
Cox: J. Nugent Stroke: J. Rourke
J. Doran, W. Doran, J. Power, W. Power, P. Kinsella

1924

Amateur Race: Cadet – 10:06 4/5
Cox: P. Brown Stroke: J. Howlett
T. Ryan, C. Cahill, G. Bailey, L. Furlong, S. R. Yeo

Tradesmen’s Race: Cadet – 10:14

Cox: P. Brown Stroke: M. Walsh
S. Madden, T. Breen, W. Power, H. Ennis, T. Evans

Junior Football Race: Nellie R – B.I.S. – 10:37 1/5
Cox: P. Brown Stroke: C. Cahill
T. O’Neill, G. Halley, R. Kent, T. Manning, J. Cotter

Juvenile Race: Cadet – East End – 10:48 1/5
Cox: E. Skiffington Stroke: S. Brewer
H. Garland, W. Ralph, W. Nugent, John Critch, Fred Lowe

Mercantile Race: Cadet – Bowrings – 10:09 3/5
Cox: J. Hussey Stroke: A. Wight
A. Harvey, B. Grimes, A. Feaver, W. Murphy, B. Feaver

Intermediate Race: Cadet – Feildians – 9:57
Cox: Aubrey Wight Stroke: T. Chalker
A. Bailey, G. Crosbie, W. Dowden, C. Crosbie, H. J. Parsons

Fishermen’s Race: Outer Cove for time only (9:46 2/5)

Banker’s Race: Guard – Bank of Commerce – 10:08 3/5
Cox: Jim Malone Stroke: L. Furlong
A. Bailey, J. Burdock, A. Lacey, W. Parsons, D. Fraser

Factory Race: Cadet – Brehm Manufacturing – 10:18 4/5
Cox: E. Skiffington Stroke: T. Kearsey
P. Furlong, J. Johnson, H. Barnes, S. Cahill, J. Hollohan

Truckmen’s Race: Nellie R – Central Truckers – 9:51 2/5
Cox: Levi Rogers Stroke: P. Breen
W. Jones, F. Lowe, M. Dyer, F. Kenney, P. Dyer

Senior Football Race: Cadet – C.C.C. – 10:03 4/5
Cox: Levi Rogers Stroke: Bill Caul
Ed Kavanagh, John Reardigan, Jack Canning, Mike Flynn, Dick Walsh

Championship Race: Nellie R – Central Truckers – 9:51
Cox: Levi Rogers Stroke: P. Breen
W. Jones, F. Lowe, M. Dyer, F. Kenney, P. Dyer

1925

Amateur Race: Cadet – St. Bon’s – 9:50 3/5
Cox: P. Brown Stroke: J. Howlett
Ted Ryan, C. Cahill, G. Higgins, L. Furlong, Stan Ryan

Tradesmens Race: Blue Peter II – 10:17 4/5
Cox: J. Hussey Stroke: J. Hackett
R. Fillier, C. Keats, W. Efford, M. LeMessurier, H. Burrage

Juvenile Race: Blue Peter II – Southside – 10:32 4/5
Cox: J. Hussey Stroke: R. Whitten
C. Janes, J. Moore, B. Whitten, G. Noseworthy, H. Heath

Junior Football Race: Cadet – T.A. Soceity – 10:15 2/5
Cox: J. Maloney Stroke: J. Daley
J. McCormack, Jack Cowley, John Connors, J. Williams, J. Thomson

Intermediate Race: Blue Peter – 10:24

Cox: J. Hussey Stroke: T. Chalker
T. Whitten, G. Crosbie, C. Janes, H. Rogers, F. Whitten

Fishermen’s Race: Star of the Sea – Outer Cove – 9:48
Cox: P. Brown Stroke: N. Power
D. Hickey, D. Houston, J. Coady, M. Smart

Truckmen’s Race: Cadet – Central – 9:44 2/5
Cox: P. Brown Stroke: T. Breen
W. Jones, T. Picco, J. Kavanagh, J. Kenny, M. Dyer

Bankers’ Race: Cadet – Bank of Commerce – 10:22 3/5
Cox: Jim Malone Stroke: L. Furlong
A. Lacey, J. Badcock, I. Glendenning, A. Bailey, J. Penney

Factory Race: Blue Peter – Harvey’s Butterine
Cox: T. Hallet Stroke: D. Hallet
M. Osmond, H. Burt, V. Goodyear, E. Frampton, H. Tilley

Labourers Race: Star of the Sea – W. I. Bishop Co. – 10:16 2/5
Cox: J. Cooper Stroke: T. Noseworthy
J. Yetman, C. Picco, L. Lush, T. Pynn, S.Drodge

Senior Football Race: Cadet – C.C.C. – 10:11
Cox: Levi Rogers Stroke: Bill Caul
Ed. Kavanagh, John Reardigan, Jack Canning, Mike Flynn, Dick Walsh

Championship Race: Torbay – 9:48 4/5
Cox: R. Codner Stroke: M. Shea
T. Yeo, W. Molloy, F. Gosse, S. Manning, T. Codner

1926

Amateur Race: Blue Peter – 10:42 1/5
Cox: J. Hussey Stroke: R. Harvey
J. Parsons, C. Crosbie, J. Hearder, J. Osmond, A. Bailey
Tradesmen’s Race: Blue Peter – 11:27 2/5
Cox: J. Hussey Stroke: J. Hackett
R. Fillier, C. Keats, W. Efford, M. LeMessurier, H. Garland

Dory Race: Blue Nose v. Jean Smith Blue Nose – 20:02 Sam Schwartz and Stewart Selig

Juvenile Race: Star of the Sea – 10:25 1/5
Cox: J. Malone Stroke: F. English
P. Hanley, R. White, J. Thorburne, C. Summers, Ed Kennedy

Bankers’ Race: Cadet – Bank of Commerce – 10:22 3/5
Cox: J. Malone Stroke: J. Penney
A. Bailey, A. Lacey, A. Curnew, J. Badcock, I. Glendenning

Intermediate Race: Blue Peter – 10:44

Cox: J. Hussey Stroke: T. Whitten
B. Whitten, W. Heath, W. H. Janes, C. Janes, R. Whitten

Junior Football Race: Cadet – T.A. Society – 10:25 4/5
Cox: Jim Malone Stroke: J. Daly
J. Connors, J. Cowley, J. McCormack, J. Williams, J. Thomas

Mercantile Amateur Race: Star of the Sea – A. E. Hickman – 10:12 1/5
Cox: G. Anstey Stroke: B. Bemister
C. Moores, N. Blake, C. Anstey, E. Hickman

Truckmen’s Race: Cadet – 10:04

Cox: P. Brown Stroke: T. Breen
J. Kavanagh, C. Hill, P. Dyer, N. Barnes, M. Dyer

Fishermen’s Race: Star of the Sea – Outer Cove – 9:50 2/5
Cox: Levi Rogers Stroke: W. Power
S. Power, D. Houston, J. Coady, N. Power, M. Smart

Labourers Race: Blue Peter – Cold Storage – 9:59 1/5
Cox: J. Hussey Stroke: J. Yetman
A. Parsons, A. Lundrigan, K. Lundrigan, B. Gordon, J. Lacey

Factory Race: Cadet – Newfoundland Butter Co. – 9:55 2/5
Cox: Levi Rogers Stroke: F. Burt
D. Fraser, G. Crosbie, S. Maunder, H. Whitten, J. Dawe

Senior Football Race: Blue Peter – C.L.B. – 10:20
Cox: J. Hackett Stroke: C. Keats
J. Rabbitts, M. Noonan, R. Martin, W. Craniford, E. Adams

Naval Race: Star of the Sea – 10:24

All Comers/Championship Race: Outer Cove – 9:41

1927

Amateur Race: Blue Peter – 9:50 4/5
Cox: Levi Rogers Stroke: J. Osmond
E. Hiscock, J. Caul, J. Herder, J. Badcock, J. Parsons

Tradesmen’s Race: Star of the Sea – 10:10 2/5
Cox: A. Snow Stroke: J. Hackett
J. Conway, T. Noseworthy, C. Keats, R. Fillier

Juvenile Race: Star of the Sea – St. Joseph’s – 10:31
Cox: J. Malone Stroke: D. English
L. Tizzard, J. McNamara, L. Cantwell, H. Kelly, G. Carter

Junior Football Race: Blue Peter – CYCM – 10:28 2/5
Cox: G. Goudie Stroke: F. Burt
S. Maunder, G. Crosbie, R. Tizzard, E. Garland, J. Herder

Mercantile Amateur Race: Nellie R – 10:30 4/5
Cox: J. Malone Stroke: M. Feavor
L. Molloy, H. Morgan, W. Bennett, P. Kennedy, T. Pitcher

Truckmen’s Race: Blue Peter – Torbay – 10:07 3/5
Cox: Levi Rogers Stroke: F. Gosse
T. Bradbury, W. Molloy, F. Manning, T. Gosse, T. Yeo

Labourers Race: Cadet – St. Joseph’s – 10:05 4/5
Cox: P. Brown Stroke: R. Pittman
C. Picco, T. Gosse, W. Earles, J. Yetman, E. Tilley

Bankers Race: Star of the Sea – Bank of Montreal – 10:17 4/5
Cox: P.Brown Stroke: G. Joyce
W. Young, Gordon Reid, C. Butt, J. Snow, John Malone

Intermediate Race: Blue Peter – Southside – 10:24 3/5
Cox: Levi Rogers Stroke: R. Whitten
B. Whitten, W. Heath, G. Noseworthy, C. Janes, C. F. Janes

Senior Football Race: Cadet – B.I.S. – 10:06 3/5
Cox: P.Brown Stroke: G. Higgins
E. Ryan, B. Hart, S. Ryan, C. Cahill, Gerry Halley

All Comers Race: Cadet – Mixed Crew – 9:51
Cox: G. Higgins Stroke: Tom Breen
J. Kavanagh, R. Pittman, E. Tilley, R. Harvey, M. Dyer

1928

Amateur Race: Cadet – St. Bon’s
Cox: P.Brown Stroke: G. Higgins
E. Ryan, J. Daly, P. Hanley, W. Hamlyn, S. Ryan

Tradesmen’s Race: Cadet – 11:00

Cox: Levi Rogers Stroke: J. Hackett
J. Rabbitts, B. Hart, J. Conway, H. Garland, R. Bulger

Juvenile Race: Nellie R – St. Joseph’s – 11:18 2/5
Cox: L. Halleran Stroke: A. Cook
J. English, B. Byrne, J. Coffey, E. Martin, J. Dinn

Mercantile Race: Nellie R – Parker & Monroe – 11:18 2/5
Cox: J. M. Tobin Stroke: M. Feavor
R. Kennedy, W. Bennett, H. Morgan, L. Molloy, E. Pitcher

Truckmen’s Race: Cadet – Breen’s East End – 10:22 3/5
Cox: Levi Rogers Stroke: T. Breen
M. Dyer, P. Brennan, N. Brennan, N. Barnes, P. Conners

Fishermen’s Race: Blue Peter – Torbay – 10:22 3/5
Cox: R. Groves Stroke: R. Codnor

T. Gosse, W. Molloy, M. Manning, W. Gosse, T. Yeo

Banker’s Race: Star of the Sea – Bank of Montreal – 10:58 1/5
Cox: Phil Brown Stroke: G. Joyce
W. Young, G. Reid, R. Ross, F. Snow, John Malone

Senior Football Race: Blue Peter – C.L.B. – 10:46 1/5
Cox: L.Rogers Stroke: C. Keats
Jack Rabbitts, M. Noonan, R. Martin, W. Craniford, E. Adams

Intermediate Race: Blue Peter – 10:40

Cox: J. Hussey Stroke: B. Whitten
T. Lewis, C. Janes, T. Thistle, H. Guest, M. Hiscock

Factory Race: Star of the Sea – Harvey’s Bakery – 11:24 1/5
Cox: L. Halleran Stroke: W. Arns
W. Osmond, O. Avery, R. Arns, P.Crocker, G. Williams

All Comers Race: Breen’s East End Truckmen – 10:10 2/5
Cox: Levi Rogers Stroke: T. Breen
M. Dyer, P. Brennan, N. Brennan, N. Barnes, P. Connors

1929

Amateur Race: Blue Peter – 10:23 1/5
Cox: Levi Rogers Stroke: T.Chalker
F. Burt, G. Reid, W.J.Clouston, G. Butler, J. Collins

Trades Race: Blue Peter – 10:26 3/5
Cox: L.Rogers Stroke: H. Garland
T. Sexton, T. Noseworthy, E. Adams, R. Fillier

Intermediate Race: Blue Peter – Southside – 10:47 2/5
Cox: Levi Rogers Stroke: T. Thistle
T. Lewis, G. Snow, F. Moore, G. Noseworthy, C. Snelgrove

Juvenile Race: Star of the Sea – East End – 11:45
Cox: L. Halleran Stroke: G. Cook
W. J. Murrin, F. Tizzard, James Leary, J. Harris, R. Harris

Truckmen’s Race: Cadet – West End – 10:38
Cox: L. Halleran Stroke: J. Mercer
M. Pennell, J. Morrissey, F. Pelley, A. Tucker, N. Wilkins

Merchant Race: Nellie R. – Parker & Monroe – 10:29 1/5
Cox: J.M.Tobin Stroke: Pat Roche
W. Bennett, H. Morgan, L. Molloy, P. Kennedy, E. Pitcher

Fishermen’s Race: Blue Peter – Outer Cove – 10:12
Cox: L.Rogers Stroke: James Coady
Din Hickey, B. Kinsella, Stephen Power, James Roche, William Houston

Labourers Race: Star of the Sea – East End – 9:58 4/5
Cox: L. Halleran Stroke: N. Barnes
G. Warford, L. Lambert, E. Brennan, P.Brennan, P. Connors

Bankers Race: Star of the Sea – Bank of Montreal – 10:44 4/5
Cox: P. Brown Stroke: G. Joyce
W. G. Young, R. Reid, G. Butt, F. J. Snow, J. Malone 1929

Football Race: Blue Peter – C.L.B. – 10:21 1/5
Cox: L.Rogers Stroke: C. Keats
E. Adams, M. Noonan, R. Martin, C. F. Keats, J. Hussey

Factory Race: Star of the Sea – Harvey’s Bakery – 10:23 4/5
Cox: Levi Rogers Stroke: W. Arns
R. Arns, O. Avery, F. Tizzard, A. Wells, R. Tizzard

All Comers Race: Star of the Sea – Labourers – 9:42
Cox: L.Halleran Stroke: N. Barnes
C. Warford, L. Lambert, N. Brennan, P.Brennan, P. Connors

The Royal St. John's Regatta Record Book

From champions of the past to our latest record breakers, you’ll find them below. Each name is a testament to the spirit of sportsmanship that embodies the Royal St. John’s Regatta.

Vintage Regatta Crew