From champions of the past to our latest record breakers, you’ll find them below. Each name is a testament to the spirit of sportsmanship that embodies the Royal St. John’s Regatta.

red FLAGLast Updated: 3:29pm - Sep 24, 2018
Royal Visit

The Royal St. John’s Regatta Committee

The Regatta Committee is comprised of approximately 50 volunteers from various professional sectors. Governed by the Constitution, these volunteers organize and execute the Regatta each year.

  • 1975
  • 1976
  • 1977
  • 1978
  • 1979
  • 1980
  • 1981
  • 1982
  • 1983
  • 1984
  • 1985
  • 1986
  • 1987
  • 1988
  • 1989

1975

Amateur Race: Karon’s Furniture Crew – 10:17 2/5
Cox: Mike Summers Stroke: Gary Summers
Bob Alcock, Gerry Wade, Brian Wade, Hugh Harvey, Chris Murphy

Labour Race: Wm. Summers Jr. – 10:15 2/5
Cox: Joe Kenny Stroke: Ty Evans
John Barrington, Forrest Follett, Charlie Spurrell, Greg Pearcey and Geoff Follett

Garage Race: Hickman’s – 10:04 1/5
Cox: Gerald Stone Stroke: Mike Power
Tom Smith, Clar Squibb, Gerald Evans, Pat Power, Carl Bruff

Civil Service Race: Her Majesty’s Penitentiary – 10:27 3/5
Cox: Sandy Greeley Stroke: F. Elliott
B. Button, K. Hickman, A. Nash, D. Hickey, P. Lowe

Club Race: Reddy Kilowatts (NL&P) 10:07 3/5
Cox: Sandy Greely Stroke: Gerald Keough
Ed Hennessey, Cyril Peach, Alonzo Pearch, Ken Meadus, Robin Morgan

Transport Race: Wm. Summers Jr. – 10:28 4/5
Cox: Joe Kenny Stroke: Ty Evans
John Barrington, Forrest Follett, Charlie Spurrell, Greg Pearcey, Geoff Follett

General Workers’ Race: Reddy Kilowatts – 10:11
Cox: Sandy Greeley Stroke: Gerald Keough
Ed Hennessey, Cyril Peach, Alonzo Pearce, Ken Meadus, Robin Morgan

District Race: Hickman’s (rowing for St. John’s East) 10:06
Cox: Gerald Stone Stroke: Mike Power
Tom Smith, Clar Squibb, Gerald Evans, Pat Power, Carl Bruff

Midget Race: Dunn’s Pharmacy – 5:09 4/5
Cox: Ern Hanlon Jr. Stroke: Campbell Feehan
Gerald Tobin, Terry Rose, Darrin Feehan, Gordon Jackson, Brian Jackson

Juvenile Race: YMCA – 10:43
Cox: Sandy Greeley Stroke: Steve Coady
John Smyth, Derek Peper, Don Furlong, Mike Howley, Rick Quigley

Ladies’ #1 Race: CJON – 5:21
Cox: Rich Bailey Stroke: Betty Power
Barbara Power, Ruth Carney, Ruth Shirley, Carol Greene, Betty Puddester

Ladies’ #2 Race: M.U.N. Breezeway – 5:36
Cox: Ern Hanlon Jr., Stroke: Donna Brenton
Gale Hanlon, Floss Penwell, June Matthews, Jackie Tilley, Nina Sheppard, Nita Sutton

Championship Race: Hichman’s – 10:02 4/5
Cox: Gerald Stone Stroke: Mike Power
Tom Smith, Clar Squibb, Gerald Evans, Pat Power, Carl Bruff

1976

Amateur Race: Black Horse – 10:16
Cox: Mike Summers Stroke: Gary Summers
Bob Alcock, Gerry Wade, Brian Wade, Hugh Harvey, Chris Murphy

Club Race: Molson’s Olympic – 10:36.4
Cox: Sandy Greeley Stroke: Mark Coffey
John Abbott, John Barrington, John Angel, Forrett Follett, Pat Wadden

Labour Race: Placentia Lions – 10:10.4
Cox: Adrian O’Keefe Stroke: Tom Whittle
Clem Whittle, Gerald Barron, Bren Whittle, Leo Collins, Frank Lannon

Transport Race: Placentia Lions – 10:37.8
Cox: Adrian O’Keefe Stroke: Tom Whittle
Clem Whittle, Gerald Barron, Bren Whittle, Leo Collins, Frank Lannon

Garage Race: Hickman’s – 11:06.6
Cox: Gerald Stone Stroke: Mike Power
Steve Power, Pat Power, Clarence Squibb, Charles Spurrell, Sylvester Power

District Race: Logy Bay(Hickman’s) – 10:40
Cox: Gerald Stone Stroke: Mike Power
Steve Power, Pat Power, Clarence Squibb, Charles Spurrell, Sylvester Power

Midget Race: J.J.’s Gulf – 6:10
Cox: Ernie Hanlon Jr. Stroke: Campbell Feehan
Darrin Feehan, David Lynch, Peter Feehan, Joe Hanlon, Cyril Lynch

General Workers’ Race: Labatt’s – 10:36.6
Cox: Randy Ring Stroke: John Warren
Bill Clarke, Tom Power, Brian Mulcahey, Ken Power, Mike Dwyer

Intermediate Race: Mr. B’s – 11:21
Cox: John Hart Stroke: Gerry Donovan
Rick Quigley, Craig Adams, John Barron, Rick Brown, Chris Pike

Juvenile Race: Legrow’s Travel – 11:19.8
Cox: Mike Summers Stroke: Albert Gibbons
Mike Summers, Jr., Steve Mills, Mark Clarke, Larry Breen, Dave Howley

Ladies’ #1 Race: Royal Stores – 6:21
Cox: Forrest Follett Stroke: Linda Foley
Iva Gillingham, Lorna Norris, Dennette Corbett, Cindy French, Valerie Pike

Ladies’ #2 Race: Labatt’s – 6:18
Cox: Forrest Follett Stroke: Marlene Hooper
Joan Crane, Linda Bartlett, Heather Rendell, Elizabeth Summers, Laura Park

Ladies’ #3 Race: CJON – 6:25
Cox: John Barrington Stroke: Ruth Kearney
Barb Power, Marie Norris, Bev Rose, Sue Puddister, Arlene McCann

Championship Race: Placentia Lions – 9:56
Cox: Adrian O’Keefe Stroke: Tom Whittle
Clem Whittle, Gerald Barron, Bren Whittle, Leo Collins, Frank Lannon

1977

General Workers’ Race: Mike’s Shamrocks – 10:20.4
Cox: Gerald Stone Stroke: Mike Power
Gerald Keough, Brian Mulcahey, Pat Power, Clar Squibb, Steve Power

District Race: Mike’s Shamrocks – 10:23
Cox: Gerald Stone Stroke: Mike Power
Gerald Keough, Brian Mulcahey, Pat Power, Clar Squibb, Steve Power

Amateur Race: Sanyo – 11:01.4
Cox: John Harte Stroke: Gerry Donovan
Rick Quigley, Craig Adams, John Barron, Rick Barron, Chris Pike

Intermediate Race: Sanyo – 11:09.2
Cox: John Harte Stroke: Gerry Donovan
Rick Quigley, Craig Adams, John Barron, Rick Barron, Chris Pike

Mercantile Race: Crosbie Services – 10:42.2
Cox: Jim Ring Stroke: Randy Ring
John Barrington, Bill Howell, Art Sacrey, Paul Ring, Ray Hoskins

Civil Service Race: Her Majesty’s Penitentiary – 11:16.2
Cox: Sandy Greeley Stroke: W.Greeley
Nash, C.Rideout, L. Puddister, D. Hickey, C. Pendergast

Midget Race: Outer Cove – 5:10
Cox: Gert Reardigan Stroke: Cyril Lynds
Peter Feehan, Andrew Boland, Wayne Smart, Joe Lynch, Shawn Power

Special Midget Race: O’Keefe’s Aluminum, Placentia – 5:29
Cox: F. Bennett Stroke: P. Pomeroy
Mulrooney, V. Withers, J. Griffen, J. Hickey, J. O’Keefe

Juvenile Race: Tony Murray’s – 12:25
Cox: Sandy Greeley Stroke: Campbell Fehan
Darrin Feehan, C. Lynch, P.Griffen,J. Kennedy, O. Devereaux

Ladies’ #1 Race: Labatt’s – 6:01.6
Cox: Sandy Greeley Stroke: Marlene Hooper
Joan Crane, Donna Brenton, Heather Rendall, Linda Bartlett, Clara Simms

Ladies’ #2 Race: Woolworths – 6:35.4
Cox: Linda Greeley Stroke: Marge Whitten
Marilyn Fitzgerald, Allison Perchard, Gladys Burt, Debbie Breen, Wilhelmina Noseworthy

Ladies’ #3 Race: Newfoundland Light and Power – 6:29.2
Cox: Sandy Greeley Stroke: Margo Connors
Arlene Wareham, Judy Rotchford, Edna Ezekiel, Kay Aylward, Beverley Legge

Ladies’ #4 Race: Molson’s – 6:19
Cox: Forrest Follett Stroke: Linda Foley
Ivy Gillingham, Ellen Sargent, Gillian Grant, Fiona Grant, Dennette Corbett

Labour Race: Placentia – 10:18
Cox: Adrian O’Keefe Stroke: Tom Whittle
Anthony Whittle, Gerard Barron, Brendan Whittle, Leo Collins, Frank Lannon

Transport Race: Placentia – 10:56
Cox: Adrian O’Keefe Stroke: Tom Whittle
Anthony Whittle, Gerard Barron, Brendan Whittle, Leo Collins, Frank Lannon

Championship Race: Placentia – 9:54.2
Cox: Adrian O’Keefe Stroke: Tom Whittle
Anthony Whittle, Gerard Barron, Brendan Whittle, Leo Collins, Frank Lannon

1978

Amateur Race: Mr. B’s – 10:50
Cox: John Harte Stroke: Gerry Donovan
Rick Quigley, Albert Gibbons, John Barron, Craig Adams, Chris Pike

District Race: St. John’s East – 10:12 1/5
Cox: Gerald Stone Stroke: Mike Power
Steve Power, Gerald Keough, Brian Mulcahey, Pat Power, Clar Squibb

Mercantile Race: Smith Stockley – 10:20
Cox: Jim Ring Sr. Stroke: Randy Ring
John Barrington, Tom Power, J. Power, K. Power, Paul Ring

Labour Race: Pink Lady, Placentia – 10:30 2/5
Cox: Pius Whittle Stroke: Tom Whittle
Alvin Whittle, Anthony Whittle, Clem Whittle, Ray Whittle, Bren Whittle

Midget Race: R.C. Anthony /Outer Cove – 4:58
Cox: Ern Hanlon Stroke: J. Lund
S. Power, G. Howell, J. Smith, P. Boland, P. Stack

Transport Race: Metal Craft – 10:20
Cox: Ron Brennan Stroke: D. Randell
F. Murray, B. Janes, G. Moores, L. Cahill, P. Knox

Intermediate Race: Fun ‘n’ Fast – 10:27
Cox: Gord Follett Stroke: P. Hollett
C. Cook, W. Young, G. Martin, J. Thomas, T. Fitzpatrick

General Workers’ Race: Molson’s – 10:20
Cox: G.Stone Stroke: M. Power
S. Power, G. Keough, B. Mulcahey, P. Power, C. Squibb

Civil Service Race: Memorial University of Newfoundland – 10:29
Cox: Mike Summers Stroke: N. Seymour
G. Sheaves, M. Bennett, P. Shapter, J. Noel, R. Peddle

Juvenile Race: Placentia Newcomers – 11:04 1/5
Cox: Adrian O’Keefe Stroke: B. Greene
P. McGrath, K. Collins, A.Greene, D. Barron, K. Collins

Club Race: St. John’s Boys and Girls Club/Smith Stockley – 10:03 4/5
Cox: Jim Ring Stroke: Randy Ring
John Barrington, Tom Power, J. Power, K. Power, Paul Ring

Ladies’ #1 Race: Apaches – 6:43 2/5
Cox: Mike Summers Sr. Stroke: M. Fraser
E. Summers, L. Bartlett, B. Rose, A. Dawe, S. Anstey

Ladies’ #2 Race: Labatt’s Special – 6:32
Cox: Gord Follett Stroke: M. Connors
T. O’Keefe, B. Power, C. O’Keefe, J. O’Keefe, B. Puddister

Ladies’ #3 Race: Dicks & Co. – 6:14 2/5
Cox: Gert Reardigan Stroke: M. Churchill
D. Harding, C. Butler, Marcella Hickey, C. Harding, C. Moore

Ladies’ #4 Race: Molson’s – 6:16
Cox: Forrest Follett Stroke: Linda Foley
I. Gillingham, I. Grant, Gillian Grant, L. Norris, Dennette Corbett

Championship Race: Smith Stockley /Boys and Girls Club – 9:52
Cox: Jim Ring Stroke: Randy Ring
John Barrington, Tom Power, J. Power, K. Power, Paul Ring

1979

Amateur Race: NAVFAC(Argentia) 9:55.59
Cox: Frank Lannon Stroke: Don Patterson
Rob Schid, Jerry Giles, Dennis Dale, Alex Wilhelms, Chris Weigel

Mercantile Race: Smith Stockley – 9:53.64
Cox: Jim Ring Stroke: Randy Ring
Paul Ring, Bud Boland, Ken Power, John Barrington, Tom Power

Club Race: Smith Stockley – 10:27.62
Cox: Jim Ring Stroke: Randy Ring
Paul Ring, Bud Boland, Ken Power, John Barrington, Tom Power

General Workers’ Race: Labatt’s Blue – 10:00.19
Cox: Chic Stone Stroke: Mike Power Steve Power, Bert Hickey, Bill Clarke, Pat Power, Clar Squibb

Ladies’ #1 Race: Devine Advertising – 6:23.61
Cox: C. Norris Stroke: N. Nicolle
C.Dunne, C. Nicholle, S. Haliday, M. Dunn, P.Steinbrink

Midget Race: Outer Cove – 6:03.29
Cox: Jim Power Stroke: Jim Nixon
Jerome Smart, John Power, Paul Stack, A. Boland, M. Lynch

Labour Race: Gary’s – 10:25.25
Cox: Joe Kenny Stroke: Larry Cahill
Tom Smith, Al Gibbons, Jeff Babstock, W. Holwell, Spence Butt

General Services Race: NAVFAC – 10:30
Cox: Frank Lannon Stroke: Don Patterson
Rob Schid, Jerry Giles, Dennis Dale, Alex Wilhelms, Chris Weigel

Ladies’ #2 Race: Health Sciences – 6:27
Cox: Mike Summers Jr Stroke: S. Dominic
C. Gillispie, D. McGruer, M. Hooper, L. Preston, S. Greene

District Race: Logy Bay – 10:41
Cox: Gerald Stone Stroke: Mike Power
Steve Power, Bert Hickey, Bill Clarke, Pat Power, Clar Squibb

Ladies’ #3 Race: Apache –
Cox: Mike Summers Sr Stroke: M. Hopper
Bev Hyslop, Anne Dawe, Marie Norris, R. Raynes, Sheila Anstey

Intermediate Race: Mr. B’s – 11:01.95
Cox: Sandy Greeley Stroke: Gerry Donovan
Rick Quigley, Craig Adams, John Barron, Rick Brown, Chris Pike

Transport Race: Fun ‘n’ Fast – 10:17.27
Cox: Gord Follett Stroke: P. Hollett
T. Fitzpatrick, C. Cook, Wayne Young, Greg Martin, Jeff Thomas

Novice Race: M.U.N. Engineering – 10:52.28
Cox: Mike Summers Stroke: Kevin Head
Peter Haliday, Andrew Crane, Fred Cahill, Wesley Foote, Percy McCann

Juvenile Race: Holiday Inn – 11:45
Cox: Sandy Greeley Stroke: Chris Hanlon
Perry Cahill, Mike Parrell, Dave Curran, Bruce Stacey, Cyril Greeley

Championship Race: Smith Stockley – 10:01.31
Cox: Jim Ring Stroke: Randy Ring
Paul Ring, Bud Boland, Ken Power, John Barrington, Tom Power

1980

Amateur Race: Naval Facility
Cox: Adrian O’Keefe Stroke: Kris Hardestry
Dale Hardestry, Mike Warren, Victor Favels, Jessie Daniel, Dennis Dale

Club Race: Smith Stockley – 9:37.73
Cox: Jim Ring Stroke: Randy Ring
Bill Holwell, John Barrington, Tom Power, Paul Ring, Tom Smith

Ladies’ #1 Race: General Hospital – 5:51.16
Cox: Mike Summers Stroke: Sharon Dominic
Corrine Gillespie, Linda Preston, Janet Preston, Doreen McGruer, Sue Greer

Ladies’ #2 Race: M.U.N. Student Union
Cox: Mike Summers Stroke: Collen McDonald
Rosalind Ryan, Karen Vetter, Suzanne Coady, Barbara Dacrey and Eluria Karasek

Ladies’ #3 Race: Technical Sales/Canon
Cox: Forrest Follett Stroke: Ive Gillingham
Sharon Andrews, Penny Stien, Fiona Grant, Cathy Simmonds, Gillian Grant

Ladies’#4 Race: Office World
Cox: Gordon Follett Stroke: Patty Power
Tilley O’Keefe, Jill Blackmore, Jackie O’Keefe, Mercedes Connors, Betty Shea, Della Bugden

Labour Race: St. John’s Building Supplies – 10:08.15
Cox: Jim Power Stroke: Jim Hibbs
Bill Houston, Dave Hickey, Derek Holwell, Roger Noseworthy, Don Hibbs

Transport Race: Fun ‘n’ Fast – 10:17.57
Cox: Gordon Follett Stroke: Bert Hickey
Jeff Thomas, Charles Cook, Wayne Young, Greg Martin, John Barron

General Services Race: NAVFAC

District Race: Outer Cove – 10:03.82
Cox: Andrew Boland Stroke: Owen Devereaux
Jamie Best, Gerard Ryan, Darrell Ryan, John Furlong, Dave Goodland

Novice Race: M.U.N. Engineering – 11:08.6
Cox: Mike Summers Stroke: Vernon Paddock
Gary Whelan, Stew Strong, Paul Forsey, Doug Goodridge, Gary Hoffe, John Heneghan

General Workers Race: Smith Stockley – 10:11.41
Cox: Jim Ring Stroke: Randy Ring
Bill Holwell, John Barrington, Tom Power, Paul Ring, Tom Smith

Intermediate Race: Outer Cove – 10:13.55
Cox: Andrew Boland Stroke: Owen Devereaux
Jamie Best, Gerard Ryan, Darrell Ryan, John Furlong, Dave Goodland

Midget Race: McDonald’s – 5:46.75
Cox: Sandy Greeley Stroke: Scott Allen
Kevin Greeley, Leonard Earle, Jim Tucker, John Tucker, Frank Greeley

Juvenile Race: Dalfen’s Mall, Placentia – 10:53.66
Cox: Adrian O’Keefe Stroke: G. Greene
G. O’Keefe, G. McGrath, S. O’Keefe, F. McGrath, K. Corbett

Championship Race: Smith Stockley – 9:46.86
Cox: Jim Ring Stroke: Randy Ring
Bill Holwell, John Barrington, Tom Power, Paul Ring, Tom Smith

1981

Amateur Race: Regatta Ford – 9:24.34
Cox: Mike Power Stroke: Andrew Boland
Owen Devereaux, Campbell Feehan, Gerard Ryan, Darrell Ryan, John Furlong

General Workers’ Race: Smith Stockley – Viking – 9:15.72
Cox: Jim Ring Stroke: Randy Ring
Bill Holwell, Tom Power, Paul Ring, John Barrington, Brian Cranford

District Race: Star of the Sea – 9:28.46
Cox: Bill Clarke Stroke: Gerard Keough
Bert Hickey, Ken Power, Brian Mulcahey, Pat Power, Steve Power

Police-Warden Firemen’s Race: St. John’s Fire Department – 9:47.49
Cox: Mike Power Stroke: Mike Hickey
Ern Howell, Dale Foote, Len Hillier, Ben Crawley

Ladies’ #1 Novice Race: Nfld Contaniners Ltd.
Cox: Tom Smith Stroke: Edwina Connors
Joanne Lush, Jane Gardiner, Carol Boddie, Catherine Munn, Sandy Noel

Ladies’ #2 Novice Race: Master Tire – 5:15.57
Cox: Richard Bailey Stroke: Michelle Rice
Deanne Kearney, Diane Roche, Anita O’Donnell, Margo Walsh, Paula Whitney, Anne Kearney

Club Race: St. John’s Boys and Girls Club (Smith-Stockley) Native – 9:12.04
Cox: Jim Ring Stroke: Randy Ring
John Barrington, Tom Power, Brian Cranford, Bill Holwell, Paul Ring

Labour Race: St. John’s Building Supplies – 9:32.24
Cox: Sandy Greeley Stroke: Jim Hibbs
Jeff Babstock, Dave Hickey, Gerard Croke, Roger Noseworthy, Bill Hickey

Transport Race: St. John’s Firemen – 9:45.36
Cox: Mike Power Stroke: Mike Hickey
Ern Howell, Dale Foote, Len Hillier, Ben Crawley

Ladies’ #1 Senior Race: Ryan’s Construction – 5:15.84
Cox: Mike Summers, Sr. Stroke: Elizabeth Bannister
Suzanne Coady, Jacqueline Verge, Kim Davis, Jennifer Ryan, Rosalind Ryan

Midget Race: Placentia – 6:02.34
Cox: Ken Collins Stroke: Gordon King
Kenny Collins, Brian Lannon, Nick Lannon, Albert Sweeney, Tom Cochrane

Intermediate Race: Regatta Ford – 9:42.74
Cox: Mike Power Stroke: Andy Boland
Owen Devereaux, Campbell Feehan, Gerard Ryan, Darrel Ryan, John Furlong, Jamie Best

Mercantile Race: Carroll’s Contracting – 10:03.21
Cox: Gordon Follett Sr. Stroke: Randy Hynes
Les Hynes, Mike Howley, Jim Carroll, Larry Cahill, Jim Ring

Ladies’ #2 Senior Race: Dunne’s Fuel – 5:27.12
Cox: Forrest Follett Stroke: Linda Waterman
Maurine Dunne, Iva Gillingham, Zita Dalton, Mikki Nicole, Marlene Bastow, Corrine Dunne (Spare)

Ladies’ #3 Senior Race: Newfoundland Steamships – 5:53.72
Cox: Adrian O’Keefe Stroke: Petula Hynes
Una Howard, Bernadine Ring, Patti Pittman, Sharon Clemens, Ruby Bragg

Men’s Novice Race: M.U.N. Engineering “B” Crew – 10:38.31
Cox: Gordon Follett Sr. Stroke: Dave Williams
Richard Abbott, Jerome Coady, Robert Pizzirani, John Burnell, John Whitten

Juvenile Race: Dalfen’s Mall – 10:18.36
Cox: Adrian O’Keefe Stroke: Howard Barron
Jerry O’Keefe, Tony Collins, Len Whittle, Fabian McGrath, Ronald Collins

Ladies’s Championship Race: Dunne’s Fuel – 5:36.31
Cox: Forrest Follett Stroke: Linda Waterman
Maurine Dunne, Iva Gillingham, Zita Dalton, Mikki Nicole, Marlene Bastow, Corrine Dunne (Spare)

Men’s Championship Race: St. John’s Boys and Girls Club – 9:23.19
Cox: Jim Ring Stroke: Randy Ring
John Barrington, Tom Power, Brian Cranford, Bill Holwell, Paul Ring

1982

Amateur Race: Outer Cove – Blue Peter – 9:03:48
Cox: Mike Power Stroke: Andrew Boland
Bert Hickey, Campbell Feehan, Gerrard Ryan, Jim Hibbs, Owen Devereaux

Labour Race: St. John’s Fire Dept Local 1075 – Kitty Vitty – 9:32.25
Cox: Paul Ring Stroke: Mike Hickey
Tom Smith, Len Hillier, Bill Hickey, Pat Power, Wayne Greenslade, Paul Ring(Spare)

Ladies No. 1 Race: Dunne’s Fuel Incl – Native – 5:27.03
Cox: Forrest Follett Stroke: Linda Foley
Iva Gillinghan, Zita Dalton, Jane Gardiner, Katharine Munn, Marlene Bastow, Maureen Dunne (Spare)

Juvenile Race: Holiday Inn – 9:53.68
Cox: Cyril Boland Stroke: Shawn Boland
Darryl Price, Larry Aylward, Darren Boland, Paul Byrne, Ron Henry, Ken Powell (Spare)

Transport Race: Murray’s Mini Mart – Viking – 9:48.93
Cox: Paul Ring Stroke: Keith Snow
Scott Ring, Jim Ring, Tom Boland, Abby Whiteway

Ladies No. 3 Race: Petro Canada (Ladies) – Native – 5:44.95
Cox: Tony Hanlon Stroke: Gail Hanlon
Carol Perry, Regina Foley, Sherry Hiscock, Sharon Andrews, Diane Howse, Catherine Drover (Spare)

Mercantile Race: Pepsi Lakers – Kitty Vitty – 9:52.34
Cox: Mike Summers, Jr. Stroke: Herb Ivany
Brian Dinn, Mike Jardine, Frank O’Driscoll, Chris Brennan, John Handrigan, John Lynch, Ken Smith (Spare)

Ladies No. 4 Race: Venice Pizza – Native – 6:04.84
Cox: Richard Bailey, Jr. Stroke: Vickie Walters
Ann Kearney, Arlene Salter, Brenda Stratton, Annette Mullett, Terry Dawson

Service Race: NAVFAC – Viking – 10:42.77
Cox: Tony Woodman Stroke: Alan Flood
Gary Jalbert, Mike Daniels, Jim Bennett, Eddie Morgan, Clint Suggs, John Saraka (Spare)

District Race: Outer Cove – Native – 9:25.31
Cox: Mike Power Stroke: Andrew Boland
Bert Hickey, Campbell Feehan, Gerrard Ryan, Jim Hibbs, Owen Devereaux

General Workers Race: Smith-Stockley – Blue Peter – 9:37.48
Cox: Randy Ring Stroke: Randy Hynes
Les Hynes, Mike Howley, Jeff Babstcok, Eric Snow, Jim Carroll, John Barrington (Spare), Randy Ring (Spare)

All Comers Race: East End Boys – Kitty Vitty – 10:42.77
Cox: Forrest Follett Stroke: V. Leonard
B. Dawe, B. Leonard, E. Short, D. Sawyers L. Puddester

Bankers’ Race: Arcade Lakers – Kitty Vitty – 10:12.50
Cox: Mike Summers Jr. Stroke: Herb Ivany
Brian Dinn, Mike Jardine, Frank O’Driscoll, Chris Brennan, John Handrigan, John Lynch, Ken Smith (Spare)

Trade Race: Murray’s Mini Mart – Viking – 10:01.83
Cox: Paul Ring Stroke: Keith Snow
Kevin O’Leary, Scott Ring, Jim Ring, Tom Boland, Abby Whiteway

Ladies’ Race: Carlsberg Light – Blue Peter – 5:49.59
Cox: Mike Summers Jr. Stroke: Sue Malone
Barb Murphy, Siobhan Davis, Nancy Eaton, Marion Crane, Lucy Capps, Diana Clarke (Spare)

Ladies’Championship Race: General Hospital – Kitty Vitty – 5:23.11
Cox: Mike Summers Jr. Stroke: Linda Preston
Corrinne Gillespie, Maureen McGruer, Janet Preston, Jennifer Ryan, Susan Green

Men’s Championship Race: Outer Cove – Blue Peter – 9:12.30
Cox: Mike Power Stroke: Andrew Boland
Bert Hickey, Campbell Feehan, Gerard Ryan, Jim Hibbs, Owen Devereaux

1983

Men’s Amateur Race: Outer Cove – Blue Peter – 9:14.84
Cox: Mike Power Stroke: Jim Hibbs
Jim Hibbs, Bert Hickey, Cam Feehan, Gerard Ryan, Pat Power, Owen Devereaux

Men’s Labour: Mobil – Native – 9:52.83
Cox: Richard Bailey Stroke: Keith Snow
Perry Cahill, Scott Ring, Paul Perchard, Warren Snow, Sean O’Toole, Eric Snow

Men’s All Commers: Crawford Lakers – Native – 10:03.65
Cox: Mike Summers Jr. Stroke: Paul Dinn
John Handrigan, Chris Brennan, Wilf Reigo, John Lynch, Shamus Haggerty, John Gosse

Men’s Transport Race: Shawmont – Native – 10:19.39
Cox: Mike Summers Jr. Stroke: Wayne Leamon
Ed Lahey, Bert Peach, Don Peach, Ray Mackey, Miles Brazil, Dave Brown

Men’s Service: Portugal Cove – Native – 10:36.43
Cox: Sandy Greeley Stroke: Kevin Greeley
John Tucker, Jim Tucker, Lenny Earle, Mickey Sinha, Michael Summers

Men’s District: Outer Cove – Kitty Vitty – 10:02.09
Cox: Mike Power Stroke: Jim Hibbs
Bert Hickey, Cam Feehan, Gerard Ryan, Pat Power, Owen Devereaux

Men’s General Workers: Smith-Stockley – Kitty Vitty – 9:58.29
Cox: Paul Ring Stroke: Mike Hickey
Les Hynes, Mike Howley, Daryl Howell, Randy Hynes, Jim Carroll

Ladies’ Amateur Race: Dunne’s Fuel – Viking – 5:36.50
Cox: Forrest Follett Stroke: Linda Foley
Jane Gardiner, Zita Dalton, Iva Gillingham, Linda Preston, Katherine Munn

Ladies’ Mercantile Race: Ryan’s Contruction – Blue Peter – 5:49.89
Cox: Mike Summers Jr. Stroke: Jacqui Verge
Corinne Gillespie, Linda Bartlett, Ramona Crane, Jennifer Ryan, Rosalind Ryan, Moya Cahill (Spare)

Ladies’ District Race: Hotel Newfoundland – Blue Peter – 6:02.43
Cox: Richard Bailey Stroke: Catherine Power
Wanda Butler, Carol Ann Sampson, Patricia Power, Brenda Cadigan, Joan Ozon

Men’s Intermediate Race: Holiday Inn – Viking – 10:26.41
Cox: Holiday Inn Stroke: Shawn Boland
Darryl Price, Larry Aylward, Rod Hendry, Paul Byrne, Abby Whiteway

Ladies’ Commercial Race: East End Club – Blue Peter – 6:13.28
Cox: Gordon Follett Stroke: Cathy Rose
Sandy collins, Jenny Devereaux, Phyllis Power, Margie Dicks, Mercedes Connors, Cathy O’Keefe (spare)

Men’s Mercantile Race: Shawmont – Blue Peter – 10:33.07
Cox: Mike Summers Jr. Stroke: Wayne Leamon
Ed Lahey, Bert Peach, Don Peach, Ray Mackey, Miles Brazil, Dave Brown

Juvenile Race: The Paint Shop – Kitty Vitty – 11:11.61
Cox: Bud Boland Stroke: Darrin Boland
Bernard Boland, Freddie Squires, Ronnie Whiteway, Jimmy Powell, Kenny Powell

Ladies’ Championship Race: Dunne’s Fuel – Viking – 5:23.75
Cox: Forrest Follett Stroke: Linda Foley
Jane Gardiner, Zita Dalton, Iva Gillingham, Linda Preston, Katharine Munn

Men’s Championship Race: Outer Cove – Blue Peter – 9:05.25
Cox: Mike Power Stroke: Jim Hibbs
Bert Hickey, Cam Feehan, Gerard Ryan, Pat Power, Owen Devereaux

1984

Amateur Race: Outer Cove – Viking – 9:20.67
Cox: Mike Power Stroke: Campbell Feehan
James Hibbs, Gerard Ryan, Patrick Power, Owen Devereaux, Andrew Boland (spare)

Labour Race: Mobile Oil – Native – 9:38.44
Cox: Mike Summers Jr. Stroke: Keith Snow
Rick Morgan, Dave Curran, Paul Perchard, Warren Snow, Kevin O’Leary

Men’s Intermediate Race: Hogan’s Heroes – Blue Peter – 10:05.56
Cox: Kenneth Ring Stroke: Howie Barron
Gerald O’Keefe, Fabian McGrath, Lenny Whittle, Earl McGrath, Tony Collins

Men’s All Comers Race: Star of the Sea Assoc. – Native – 10:17.92
Cox: Ken Sweeney Stroke: Gordon King
Ron Foley, Bill Duke, Dan Foley, Brian Lannon, Ron Collins

Men’s Juvenile Race: Ultramar – Viking – 10:43.77
Cox: Keith Snow Stroke: Jim Moran
Dave Croke, Barry Walsh, Mike Thorne, Jamie Butcher, Karl McGrath

Men’s District Race: Outer Cove – Viking – 9:36.22
Cox: Michael Power Stroke: Campbell Feehan
Albert Hickey, James Hibbs, Gerard Ryan, Patrick Power, Owen Devereaux, Andrew Boland (Spare)

Men’s General Workers Race: Outer Cove Marine – Viking – 9:58.65
Cox: Tom Smith Stroke: Mike Hickey
Jeff Babstock, James Power, Ron Croke, Dave Hickey, Dennis Croke, Kerry Gallagher

Ladies’ Amateur Race: Central Dairies – Viking – 5:38.70
Cox: Forrett Follett Stroke: Fiona Rochester
Carol Boddie, Romona Crane, Alicia Butler, April Dyckson, Patti Pittman

Ladies Mercantile Race: Dunne’s Fuel – Kitty Vitty – 5:36.11
Cox: Forrest Follett Stroke: Linda Foley
Katherine Munn, Zita Dalton, Marlene Bastow, Maureen Whittle, Maureen Dunne

Ladies District Race: Fishery Products Inter. – Blue Peter – 5:52.51
Cox: Jim Carroll Stroke: Cathy Butler
Alision Carroll, Heather Tansley, Kim Charles, Marion Crane, Joanne Tucker

Ladies Commerical Race: Globe Travel – Kitty Vitty – 6:00.55
Cox: Forrest Follett Stroke: Frances Smith
Margaret Miller, Joanna Hughes, Carolann Griffin, Lisa Rosenburg, Bev Callahan

Ladies General Workers Race: Shamrocks AA – Viking – 6:54.79
Cox: Gordon Follett Stroke: Wendy Evans
Linda Davis, Gail Evans, Shelley Evans, Betty Power, Mercedes Connors

Men’s Mercantile Race: Star of the Sea Assoc. – Native – 10:00.07
Cox: Ken Sweeney Stroke: Gordon King
Ron Foley, Bill Duke, Dan Foley, Brian Lannon, Ron Collins

Men’s Service Race: Max Martin Specialties – Viking – 10:13.15
Cox: Jim Carroll Stroke: Stephen Marshall
Derek Holwell, Bob Oliver, Scott Tilley, Greg Martin, Danny Hart

Ladies Championship Race: Central Dairies – Viking – 5:34.23
Cox: Forrett Follett Stroke: Fiona Rochester
Carol Boddie, Romona Crane, Alicia Butler, April Dyckson, Patti Pittman

Men’s Championship Race: Outer Cove – Blue Peter – 9:21.21
Cox: Mike Power Stroke: Campbell Feehan
James Hibbs, Gerard Ryan, Patrick Power, Owen Devereaux, Andrew Boland (spare)

1985

Men’s Amateur Race: Smith Stockley – Viking – 9:04.38
Cox: Jim Ring, Sr. Stroke: Randy Ring
Les Hynes, Randy Hunes, Ken Power, Mike Howley, Darryl Howell

Men’s Labour Race: Outer Cove Marines – Viking – 9:27.04
Cox: Richard Bailey Stroke: Mike Hickey
Dave Hickey, Doug Walsh, Ron Croke, James Power, Gerard Croke, Paul Boland

Men’s All Comers Race: Holiday Inn – Blue Peter – 9:48.13
Cox: Cyril Boland, Jr. Stroke: Shawn Boland
Daryl Price, Eric Snow Tyson Haedrich, Doug Kirby, Jim Boland

Men’s District Race: Outer Cove/Regatta Ford – Blue Peter – 9:09.87
Cox: Michael Power Stroke: James Hibbs
Owen Devereaux, Albert Hickey, Steven Power, Gerard Ryan, James Carroll, Patrick Power

Men’s General Workers Race: Canadian Coast Guard – Blue Peter – 10:32.25
Cox: Eric Snow Stroke: Carl Froude
Greg Halley, Terry Harvey, Glen Spurrell, Wayne Halley, Barry Putt, Robert Collins

Men’s Mercantile Race: Newhook’s Transportation – Native – 10:41.62
Cox: Dave King Stroke: Gordon King
Ken Collins, Bill Duke, Nick Lannon, Brian Lannon, Ron Collins

Men’s Service Race: MacLean Lakers – Caribou – 9:22.25
Cox: Paul Ring Stroke: Paul Dinn
John Handrigan, Morris Power, Wilf Reigo, Sean Brophy, Seamus Hagerty

Men’s Commercial Race: Logy Bay Garage – Blue Peter – 9:36.33
Cox: John Barrington Stroke: Ray Cadigan
Steve Finney, Ken Jackson, Gerard Doran, Tony Cadigan, John Furlong

Men’s Intermediate Race: Outer Cove/Regatta Ford – Caribou – 9:30.65
Cox: Michael Power Stroke: Patrick Hyde
David Kelly, Frank Power, Darin Hyde, Frank Power, Gregory Morris, Patrick Dyer, Darrin Kelly

Ladies’ Amateur Race: Central Dairies – Viking – 5:25.09
Cox: Forrest Follett Stroke: Linda Foley
Fiona Rochester, Zita Dalton, Moya Cahill, Petula Hynes, Patti Pittman, Jane Gardiner

Ladies’ Mercantile Race: CompuCollege – Blue Peter – 5:38.44
Cox: Abby Whiteway Stroke: Siobhan Duff
Bonnie Pittman, Bernadine Ring, Kim Power, Susan Jacobs, Kim Fudge

Ladies’ District Race: Smith Stockley – Native – 5:33.98
Cox: Paul Ring Stroke: Cora McCloy
Monique Pike, Brenda Duffy, Leona Rockwell, Moira Coyle, Jo-Anne Smith, Karen Williams

Ladies’ Commercial Race: Brick Shirthouse – Blue Peter – 5:55.63
Cox: Gordon Follett Stroke: Wendy Evans
Linda Davis, Gail Evans, Shelly Evans, Mercedes Conners, Linda Williams

Ladies’ General Workers Race: Apache – Native – 5:34.68
Cox: William Holwell Stroke: Ann Kelly
Jill Hawley, Jane Moore, Wyn-Ann Wakeham, Mary Noseworthy, Lynn Sullivan

Ladies’ Memorial Race: Coast Guard – Viking – 6:03.53
Cox: Eric Snow Stroke: Cathy Gosse
Pat Knee, Jackie Gellately, Cecily Strickland, Lorri Pearson

Ladies’ Championship Race: Central Dairies – Viking – 5:19.10
Cox: Forrest Follett Stroke: Linda Foley
Fiona Rochester, Zita Dalton, Moya Cahill, Petula Hynes, Patti Pittman, Jane Gardiner

Men’s Championship Race: Smith Stockley – Blue Peter – 9:06.21
Cox: Jim Ring, Sr. Stroke: Randy Ring
Les Hynes, Randy Hunes, Ken Power, Mike Howley, Darryl Howell

1986

Men’s Amateur Race: Smith Stockley – Native – 9:34.16
Cox: Jim Ring Sr. Stroke: Randy Ring
Les Hynes, Randy Hynes, Ken Power, Mike Howley, Gerald Keough

Men’s Labour Race: MacLean Lakers – Caribou – 10:14.99
Cox: Ronald Brennan Stroke: Paul Dinn
John Handrigan, Jerry Power, Sheamus Haggerty, Daniel Harte, John Harte

Women’s Amateur Race: Central Dairies – Caribou – 5:51.16
Cox: Jim Carroll Stroke: Fiona Rochester
Monique Pike, Petula Hynes, Donna Leahy, Annette Browne, Patti Pittman, Marlene Bastow

Women’s Mercantile Race: Pat King Real Estate – Native – 5:52.18
Cox: Abby Whiteway Stroke: Siobhan Duff
Kim Power, Cora McCloy, Allison Carroll, Bernadine Ring, Kim Fudge

Men’s All Comers Race: V-6 Club – Blue Peter – 10:18.11
Cox: Andrew Tucker Stroke: Blair Tucker
Steve Tucker, Mark Tucker, Stirling Tucker, Jerry Tucker, John Tucker

Women’s District Race: Cabot Petroleum Equipment – Viking – 6:14.12
Cox: Richard Bailey Stroke: Kathy Gosse
Jacklyn Gellately, Donna Croke, Pat Knee, Joanne Gellately, Theresa Hollihan

Men’s District Race: Outer Cove/Regatta Ford – Native – 9:59.34
Cox: Bill Power Stroke: Pat Hyde
Dave Kelly, Frank Power, Darrin Kelly, Darin Hyde, Paddy Dyer

Men’s General Workers’ Race: N.T.V. Senior Mens – Viking – 9:31.38
Cox: Richard Bailey Stroke: Mike Hickey
Gerard Croke, Morris Power, Ronnie Croke, James Power, Sean Brophy

Women’s Commercial Race: Apache – Native – 6:28.46
Cox: Bud Boland Stroke: Kim Mercer
Danielle Peden, Nancy Healey, Marie Silva, Joanne Kulman, Donna Burke

Women’s General Workers’ Race: Cornerstone – Viking – 6:38.78
Cox: Wayne Halley Stroke: Sherry Gregory
Wynne Anne Trahey, Barbara Butler, Georgina Hillier, Kate Penney, Maureen Tracey

Men’s Mercantile Race: Metro Mania – Viking – 10:34.05
Cox: Paul Ring Stroke: Pat Meaney
Dave Howley, Chris Hamelmann, Mike Jardine, John Doyle, Mike Joseph Dinn

Juvenile Race: Dalfen’s Mall – Viking – 11:24.58
Cox: Alan Flood Stroke: Philip Greene
Duane Barron, David Mooney, Bill Greene, Darrell Duke, Tim Hillard

Midget Race #1: Flatrock Midgets – Blue Peter – 6:08.42
Cox: Paul Ring Stroke: Darryl Stamp
Joseph Wade, William Hawco,Tyrone Dyer, Adrian Power, Ian Hawco

Midget Race #2: Mundy Pond Midgets – Native – 5:28.21
Cox: Abby Whiteway Stroke: Colin Crowley
Chris Marnell, Keith Morgan, Chris Crowley, Bobby Colbert, Kevin Fitzgerald

Women’s Championship Race: Ryan’s Contruction – Blue Peter – 5:24.8
Cox: Mike Summers Stroke: Jennifer Ryan
Carol Perry, Sue Coady, Bonnie Preston, Sherry Hiscock, Ros Ryan-Devereaux

Men’s Championship Race: Smith Stockley – Native – 9:19.32
Cox: Jim Ring Sr. Stroke: Randy Ring
Les Hynes, Randy Hynes, Ken Power, Mike Howley, Gerald Keough

1987

Men’s Amateur Race: Smith Stockley – Caribou – 9:16.71
Cox: Jim Ring Sr. Stroke: Ken Power
Les Hynes, Mike Howley, John Handrigan, Gerald Keough, Sean Brophy

Men’s Labour Race: H.M. Penitentiary #2(Local 7701) – Native – 9:22.99
Cox: James Hibbs Stroke: Paul Boland
Ron Croke, Morris Power, Thomas Noseworthy, David Hickey, Owen Devereaux

Women’s Amateur Race: Ryan Construction – Native – 5:21.47
Cox: Mike Summers Stroke: Jennifer Ryan
Jackie Gellately, Catherine Power, Donna Leahy, Cherie Hiscock, Patti Pittman

Women’s Mercantile Race: OZ-FM – Kitty Vitty – 5:36.85
Cox: Abby Whiteway Stroke: Siobhan Duff
Allison Carroll, Leona Rockwood, Kim Power, Bernadine Ring, Kim Fudge

Men’s All Comers Race: Giant Construction – Kitty Vitty – 9:52.0
Cox: Keith Snow Stroke: Patrick Meaney
Chris Hamelmann, Steve Hamelmann, Dave Taite, Herb Ivany, Dave Howley

Women’s District Race: Thomas Glass – Viking – 6:06.04
Cox: John Harte Stroke: Wynne Anne Trahey
Ann Ryan, Susan Goobie, Nessa Gogan, Trina Parsons, Rosemary Manning

Midget Race: Outer Cove (East Coast Marine) – Native – 5:13.06
Cox: Gerard Doran Stroke: Mike Cadigan
Harold Kelly, Carl Coady, Jason Noseworthy, Chris Andrews, Scott Winsor

Men’s Service Race: RNC/Lakeshore Homes – Viking – 9:39.02
Cox: Bill Hickey Stroke: Cam Feehan
Gerard Ryan, Albert Gibbons, Brian Cranford, Rodger Kennedy, Jim Carroll

Men’s Commercial Race: St. John’s Fire Department/J & D. Builders – Viking – 10:15.16
Cox: Richard Bailey Stroke: Mike Hickey
John Barrington, Zane Forbes, Richard Mackey, Bill Holwell, Patrick Power

Women’s Commercial Race: NAVFAC/Argentia – Viking – 6:15.71
Cox: Allan Flood Stroke: Gina Stevens
Melonie Westphal, Ann Bennett, Christine Plaxton, Jackie Stephens, Diane Vreeken

Women’s General Workers’ Race: Tim Hortons – Blue Peter – 6:47.59
Cox: Keith Snow Stroke: Dianna Clarke
Sue Gagne, Virtue Bailey, Geraldine Stoodley, Claudia Budgell, Karen Glass

Men’s District Race: Greensleeves – Caribou – 10:41.49
Cox: Richard Bailey Stroke: Rick Coish
Danny Harte, Ray O’Leary, Jamie Stone, Gary Stone, John Harte

Men’s General Workers’ Race: Woodman’s Sports – Blue Peter – 10:30.29
Cox: Alan Flood Stroke: Tony Woodman
Rocky Whalen, Chris Woodman, Jim Tobin, Tom Power, Scott Higdon

Men’s Mercantile Race: Browne’s Contracting – Blue Peter – 11:48.67
Cox: Kenneth King Stroke: Brian Lannon
Leo Walsh, Wayne Brown, Kenneth Sweeney, Peter Barron, Ron Collins

Women’s Memorial Race: Weight Watchers – Viking – 6:48.64
Cox: Richard Bailey Stroke: Nicholle Janes
Penny Wilton, Kim English, Angela Stoyles, Lisa McHugh, Sandra Mahoney

Juvenile Race: Newfoundland Herald – Native – 11:18.60
Cox: Burt Hickey Stroke: Sean Hickey
Dave Kelly, Jim Scott, Jude Hall, Dave MacDonald, Steve Clarke

Women’s Championship Race: Ryan’s Construction – Blue Peter – 5:53.02
Cox: Mike Summers Stroke: Jennifer Ryan
Jackie Gellately, Catherine Power, Donna Leahy, Cherie Hiscock, Patti Pittman

Men’s Championship Race: Smith Stockley – Native – 9:53.06
Cox: Jim Ring Sr. Stroke: Ken Power
Les Hynes, Mike Howley, John Handrigan, Gerald Keough, Sean Brophy

1988

Amateur Race: Smith Stockley – Native – 9:20.69
Cox: Paul Ring Stroke: Ken Power
John Barrington, Mike Howley, Les Hynes, Gerry Keough, Darrell Howell

Men’s Labour Race: Labatt’s Lite – Caribou – 9:44.34
Cox: Cyril Boland Stroke: Paul Dinn
Danny Harte, Patrick Meaney, Robert Oliver, Tony Cadigan, Johnny Harte

Women’s Amateur Race: OZ-FM – Native – 5:18.67
Cox: Mike Summers Stroke: Siobhan Duff
Allison Carroll, Leona Rockwood, Jackie Gellately, Elizabeth Hillman, Mary Jane Puxley

Women’s Mercantile Race: Sunrise Construction – Blue Peter – 5:35.80
Cox: Ronnie Greene Stroke: Melissa O’Reilly
Tracy White, Heidi Williams, Paula Smith, Pam Walters, Shelly O’Reilly

Men’s All Comers Race: Giant Construction – Blue Peter – 9:36.78
Cox: Sandy Snow Stroke: Mike Jardine
Chris Hamelmann, Herb Ivany, Dave Taite, Steve Hamelmann, Dave Howley

Women’s District Race: Primmer’s Upholstery – Blue Peter – 6:07.65
Cox: Danny MacInnis Stroke: Libby Hanlon
Sheila McCarthy, Marilyn Power, Colleen Trainor, Angie Jerrett, Hayley Cram

Midget’s Race: Ring’s Masonry – Blue Peter – 6:10.81
Cox: Rick Coish Stroke: Garry Boland
Alex Alfonso, Chris Ring, Greg Ryerson, Fred Barnes, Scott Whiteway

Men’s Service Race: H.M. Penitentiary #2 – Viking – 9:45.03
Cox: James Hibbs Stroke: Paul Boland
Ron Croke, Morris Power, Tom Noseworthy, Sean Brophy, Owen Devereaux

Men’s Commercial Race: RNC/Lakeshore Homes – Viking – 9:59.86
Cox: Bill Hickey Stroke: Cam Feehan
Gerard Ryan, Albert Gibbons, Brian Cranford, Rodger Kennedy, Jim Carroll

Women’s Commercial Race: Molson Light – Native – 6:34.55
Cox: Rich Bailey Stroke: Cheryl Crane
Brenda Smith, Lynn Ann Power, Sandy Goobie, Susan Hynes, Andrea Brocklehurst

Women’s General Workers’ Race: McGrath’s Ultramar Pipeline – Native – 6:43.16
Cox: Paul Dinn Stroke: Susan Hodder
Carleen Pearcey, Katie Everson, Anne Corcoran, Joanne Gellately, Arlene Kinsella

Men’s District Race: Re-Max – Viking – 10:28.26
Cox: Darryl Price Stroke: Ed Williams
Ken Burns, Todd Sears, Barry Reardon, Darren Langdon, Kerry Bourne

Men’s General Workers’ Race: C.F.B./Molson – Native – 10:16.10
Cox: Jim Ring Jr. Stroke: Blaine Brodrick
Roger King, Al Fairfield, Bob Hollett, John Eckewswiller, Jim Hickey

Men’s Mercantile Race: All Star Insurance – Caribou – 10:22.87
Cox: Rick Morgan Stroke: Derrick Lacey
Darren Janes, John Lacey, Sean Leonard, Phil Gushue, Tom Morrissey

Men’s Novice Race: Gentle Redeemers – Caribou – 10:30.14
Cox: Howie Barron Stroke: Dean Barron
Duane Barron, Ronnie Greene, Ken Collins, Steve O’Keefe, Ken Fitzgerald

Juvenile Race: Outer Cove/East Coast Marine – Caribou – 9:57.05
Cox: Gerard Doran Stroke: Mike Cadigan
Harold Kelly, Chris Andrews, Jason Noseworthy, Carl Coady, Scott Winsor

Women’s Championship Race: OZ-FM – Native – 5:20.34
Cox: Mike Summers Stroke: Siobhan Duff
Allison Carroll, Leona Rockwood, Jackie Gellately, Elizabeth Hillman, Mary Jane Puxley

Men’s Championship Race: RNC/Lakeshore Homes – Viking – 9:29.34
Cox: Bill Hickey Stroke: Cam Feehan
Gerard Ryan, Albert Gibbons, Brian Cranford, Rodger Kennedy, Jim Carroll

1989

Men’s Amateur Race: RNC/Lakeshore Homes – Blue Peter – 9:00.96
Cox: Bill Hickey Stroke: Cam Feehan
Gerard Ryan, Albert Gibbons, Ryan Cranford, Bill Holwell, Jim Carroll

Men’s Labour Race: Sundance Saloon – Caribou – 9:31.46
Cox: Rich Bailey Stroke: Mike Jardine
Perry Cahill, Steve Hamelmann, Chris Hamelmann, Tony Cadigan, Dave Howley

Women’s Amateur Race: OZ-FM – Native – 5:14.97
Cox: Mike Summers Stroke: Siobhan Duff
Allison Carroll, Leona Rockwood, Jackie Gellately, Carol Perry, Patti Pittman

Women’s Mercantile Race: C.F.B. St. John’s – Native – 5:42.33
Cox: John Eckenswiller Stroke: Rhonda Stanley
Marian Berrigan, Barb Norman, Pat Husk, Viola Oak, Debbie Danforth

Men’s All Comers Race: Beothuck Data Systems – Viking – 9:51.71
Cox: Ron Brennan Stroke: Bill Janes
Tony Walsh, Hunter Marrie, Rick Baldwin, Zane Forbes, Bill Fitzgerald

Women’s District Race: Shoppers’ Drug Mart – Viking – 5:53.02
Cox: Rich Bailey Stroke: Lynn Ann Power
Sandy Goobie, Susan Hynes, Brenda Smith, Cheryl Crane, Andrew Brocklehurst

Midget Race: Outer Cove – Viking – 5:21.17
Cox: Mike Power Stroke: Shannon Power
Mark Carroll, Sean Cadigan, Kenny Nagle, Scott Power, Craig Power

Men’s Service Race: RNC/Lakeshore Homes – Viking – 9:20.93
Cox: Bill Hickey Stroke: Cam Feehan
Gerard Ryan, Albert Gibbons, Brian Cranford, Bill Holwell, Jim Carroll

Men’s Commercial Race: Outer Cove/Crosbie Services – Blue Peter – 9:34.25
Cox: Bill Power Stroke: Jim Hibbs
Frank Power, Darrin Kelly, Darrin Hyde, Dave Kelly

Women’s Commercial Race: Sunrise Construction – Caribou – 5:46.96
Cox: Ken Collins Stroke: Melissa O’Reilly
Tracey White, Heidi Williams, Paula Smith, Kim Collins, Pam Walters

Women’s General Workers Race: Giant Construction – Native – 6:18.97
Cox: Rich Bailey Stroke: Dianne Ryan
Angela Cadigan, Cherie Cadigan, Debbie Nurse, Barb Clemens, Brenda Diamond, Joan Ozon

Juvenile Race: Outer Cove/East Coast Marine – 9:43.07
Cox: Gerard Doran Stroke: Mike Cadigan
Harold Kelly, Chris Andrews, Jason Noseworthy, Carl Coady, Scott Winsor, John Cadigan

Men’s District Race: Haymarket Square – Native – 10:10.50
Cox: Sandy Snow Stroke: Edward Williams
Barry Reardon, Todd Sears, Kerry Bourne, Tony Dunn, Jim Ring, Warren Snow

Men’s General Workers’ Race: N.R.C. Melville – Native – 10:18.81
Cox: Danny MacInnes Stroke: Spence Butt
Jim Millan, Tony Randell, Terry Lindstrom, John Tucker, Shane McKay, Todd Lindstrom

Men’s Mercantile Race: Newhook’s Transportation – Caribou – 10:41.69
Cox: Ron Collins Stroke: Steve O’Keefe
Ken Collins, Ron Greene, Ken Fitzgerald, Rod Cooney, Nick Lannon, Ben Dover

Women’s Championship Race: OZ-FM – Native – 5:22.07
Cox: Mike Summers Stroke: Siobhan Duff
Allison Carroll, Leona Rockwood, Jackie Gellately, Carol Perry, Patti Pittman

Men’s Championship Race: RNC/Lakeshore Homes – Blue Peter – 9:01.07
Cox: Bill Hickey Stroke: Cam Feehan
Gerard Ryan, Albert Gibbons, Brian Cranford, Bill Holwell, Jim Carroll

The Royal St. John's Regatta Record Book

From champions of the past to our latest record breakers, you’ll find them below. Each name is a testament to the spirit of sportsmanship that embodies the Royal St. John’s Regatta.

Vintage Regatta Crew